Haberler

Gübreden elektrik üretmek için imzalar atıldı...

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, tavuk gübrelerinin enerjiye dönüşmesiyle ilgili anlaşmayı imzalamak üzere İstanbul'daydı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; "Bolu için büyük önem taşıyan bu proje ile Türkiye'ye öncülük etmenin gururunu ve onuru yaşıyoruz." dedi.
Bolu Belediyesi, tavuk gübrelerinden elektrik enerjisi üretimi için Çinli Sinoma Energy ile anlaşma imzaladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Hilton Convention Center'da düzenlenen Türk-Çin İş Forumu'nda, yaklaşık 28 ayrı anlaşma imzalandı. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı forumda, Bolu Belediyesi de Sinoma Energy ile anlaşma imzaladı. İmzalanan anlaşma kapsamında, Bolu'da çevre kirliliği ve kokuya neden olan tavuk ve hindi altlıklarından elektrik üretilecek.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Türkiye'de beyaz etin üçte birinden fazlasının Bolu'da üretildiğini belirterek, "Bunun da çevre kirliliği oluşturduğuna yönelik sıkıntılarımız vardı. Bu sıkıntıları aşma konusunda Çin'le yaptığımız görüşmeler neticesinde böyle bir anlaşmaya imza atmış olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Daha önce de Güney Kore ile çöpten elektrik enerjisi üretme konusunda bir anlaşma yapmıştık ve şu anda çöpten elektrik enerjisi üretmeye başladık. Bu da Güney Kore'nin yakın komşusu Çin'le yapılan bir anlaşmadır. Bu anlaşmalara öncülük etmenin onuru ve gururunu yaşıyoruz" dedi.

Kaynak:bolugundem.com