İleri işlenmiş tavuk ürünlerinin dengeli beslenmedeki yeri

 

Yoğun tempolu yaşam tarzı, iş yoğunluğu, stres, trafik gibi yeni yaşam biçiminde ne yazık ki mutfakta geçirilen zaman azalıyor. Özellikle kadınların çalışma hayatında daha aktif olarak yer almaları mutfaklarında kısa sürede hazırlayacakları, besleyici, doyurucu yiyecek ihtiyaçlarını da gündeme getiriyor. Bunun soncunda da ileri işlenmiş yiyeceklere ve bu grupta yer alan tavuk ürünlerine yöneliş artıyor. Böylece zamandan tasarruf yapılmış da oluyor. Yeterli ve dengeli beslenme, kişinin ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin yeterince karşılanması esasına dayanıyor. Yeterli ve dengeli beslenmek için 5 temel yiyecek grubu olan Et grubu, süt grubu, sebze meyve grubu, tahıl ve ekmek grubu ve yağ grubunda bulunan yiyeceklerin ihtiyaçlar ölçüsünde her gün tüketilmesi gerekli.Yeterli ve dengeli beslenmenin bir diğer unsuru çeşitliliğin sağlanmasıdır. Her gün aynı tür yiyeceklerin tüketilmesi vücuda gerekli olan vitamin, mineral gibi besin öğelerinin dışındaki aktif bileşenlerin yeterince alınmama nedeni olabilir. Örnek vermek gerekirse; devamlı kırmızı et tüketen bir kişinin tavuk etinde bulunan amino asit (protein yapıtaşı), yağ asidi ve vitaminlerinden yoksun beslendiği görülebilir. Bu sebeple et grubunda bulunan en kaliteli protein kaynaklarından biri olan tavuk haftada en az iki üç kez tüketilmelidir.

Tavuk etinden çok çeşitli yemek yapılabiliyor!

Tavuk eti; çorbalar, sulu yemekler, kebaplar, döner, haşlama, kızartma, börekler, salatalar gibi birçok yemek çeşidinin içinde kullanılmaktadır. Tavuk etinin her bölümü farklı yağ içeriğine sahip dolayısıyla farklı lezzettedir. Kullanılacak yemeğin türüne göre tavuğun hangi kısmının kullanılacağına karar verilir. Göğüs etinden kıyması, but etinden kızartması, kalça etinden külbastısı ve daha birçok yemekte her kısmı değerlendirilir. Yüzlerce yemek çeşidine girebilen tavuk Türk Mutfağında da vazgeçilmez yiyeceklerden biri olmuştur.

Tüketmeye ileri işlenmiş tavuk yemekleri

Tavuğun yüzlerce tarif içinde kullanıldığından bahsetmiştik. İleri işlenmiş ürünler kategorisinde bulunan tavuk yemekleri geleneksel yöntemlerle yapılamayacak kadar zahmetli fakat lezzetli yemeklerdir. Tüketime hazır olmaları, ısıtılarak kısa zamanda sofradaki yerlerini almaları da cabası. İleri işlenmiş tavuk ürünlerinin birçoğu evde hazırlanan tavuk yemeklerinden çok daha az yağ içeriyor. Çünkü uygulanan yöntemde tavuk etinin çok fazla yağ çekmesi önlenmiş oluyor.
İleri işlenmiş tavuk ürünlerinden bazıları; cordon blue, çıtır burger, hamburger, kadınbudu köfte, kroket, misket köfte ve nugget. Aşağıda ileri işlenmiş bir tavuk ürününün menüde nasıl yer alabileceğine örnek bir menü hazırladık. Siz de buna benzer menülerle sofranızda bu ürünlere yer verebilirsiniz.


Yeterli ve Dengeli Planlanmış Menü Örneği

Cordon blue- Haşlanmış patates ve sebze garnitür
Mevsim Salata
Ayran