Zayıflarken Sağlığınız Zayıflamasın:

 


Fazla kilolarından şikâyetçi olan kişiler çeşitli yöntemlerle bu dertlerinden bir an evvel kurtulmaya çalışıyor. İlk akla gelen zayıflama yöntemi ise hepimizin bildiği gibi diyet uygulamak yani kalorisi azaltışmış beslenme programlarını uygulamaktır.
Son yıllarda tıptaki gelişmelerle birlikte kilo vermeye yönelik çok çeşitli tedavi seçenekleri de geliştirilmeye başlanmıştır. Özellikle hastalık derecesinde yani morbid obezite tedavisine yönelik cerrahi ve girişimsel yöntemler, ilaçlar medikal ekip tarafından planlanıp uygulanmaktadır.
Zayıflarken sağlığınızın yani bünyenizin zayıflamaması çok önemli. Çünkü şişmanlık bir hastalık ve bu hastalıktan kurtulmaya çalışırken başka hastalıklara davetiye çıkarmak çok tehlikeli. Kısaca sağlıksız zayıflama yöntemlerinden bahsetmek gerekirse;


  1. Çok düşük kalorili diyetler: Çok düşük kalorili diyetler ile kişi hızla kilo kaybeder, ancak bu kaybedilen kilonun çoğu kas ve sudur. Kısaca yağ kaybedilmeyen bu yöntem kişiyi değil bünyesini zayıflatır. Açlık rejimleri, tek besine dayalı rejimler, şok diyetler buna örnek verilebilir. Çok düşük kalorili diyetler kişinin harcadığı kaloriden 1000 kkal ve daha az enerji içerir. Örneğin 2500 kalori harcayan birinin 1000 kalorilik diyet uygulaması sakıncalıdır. Çok düşük kalorili diyetlerin yayılma yolu genellikle internet, dergi, ünlü kişilerin zayıflama yöntemleri gibi haberlerdir. Unutulmaması gereken şudur ki: sağlık şakaya gelmez, kilo verme programı kişiye özel olarak planlanmalıdır.

  2. Vücuttan su kaybını artıran yöntemler: Diüretik ilaçlar, bitki çayları, yüksek oranda kafein, maydanoz vb bitkisel karışım suları, sauna-buhar banyoları, terlemeyi artıran eşofman vb aletler zayıflatıcı diye pazarlanmaktadır. Tartının üzerine çıktığınıza kilo verdiğini görürsünüz ancak giden ne yazık ki kilonuz değil suyunuzdur. Vücudun %2 su kaybetmesi metabolizmanın yavaşlamasına, daha fazla su kaybı ise çok ciddi sağlık sorunları ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalara yol açar.

  3. Çeşitli ilaçlar: Bazı ilaçlar bitkisel oldukları gerekçesiyle besin destekleri grubuna girmekte ve rahatlıkla reklamı yapılabilmektedir. Bu ürünlerden bazıları sağlığı çok ciddi tehdit edebilmektedir. Bu tür ürünlerden birkaçının kullanılmasıyla dünyada ve ülkemizde bazı ölümle sonuçlanan vakalar karşımıza çıkmıştır. İlaçlar mutlaka uzman doktor gözetiminde kullanılmalı, doğal, bitkisel, naturel, organik gibi söylemlerle masum gösterme çabasına girilerek pazarlanmasına kanılmamalıdır. Besin destekleri: Kilo vermeye destek olabilecek bazı besin destekleri piyasada sayıca artmaya başlamıştır. Özel bitki ekstreleri, yeşil çay, krom, karnitin, CLA ve kilo vermeye destek olan multivitaminler bu gruptadır. Tek başına kilo verdirme özelliği olmayan bu ürünler ancak dengeli bir diyet ve egzersiz programına ek olarak önerilebilir. Ancak bu ürünlerin de yine uzman kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Aksi halde hiçbir çaba harcamadan kullanılan besin destekleri sizi değil cebinizi zayıflatır."Her başarısız diyet uygulaması bedenin zayıflamaya olan direncini arttırır ve bir sonraki diyet girişiminin şansını azaltır! Bu nedenle kendinizi heykeltıraşlara, pazarlamacılara, eğitimi beslenme konusunda olmayan uzmanlara teslim etmeyin!"

Diyet Kişiye Özeldir!

Diyet kişiye özeldir. Etrafınızda duyduğunuz diyetleri ben de deneyeyim, şu kişi bu diyetle şu kadar kilo vermiş ben de veririm diyerek denemeyin. Aksi takdirde sonuçları uzun dönemde size ağır bir fatura çıkaracaktır. Metabolizma ağır bir yıkıma uğrayıp daha sık hastalanmanıza neden olacaktır. Kısaca siz değil sağlığınız zayıflayacaktır. Sağlığın bozullması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, su ve kas kaybı geri dönüşü zor hasarlar yapabilir ve sizi canınızda bile edebilir.

Önemli olan sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmektir. Bunun için sözü edilen şarlatan yöntemler size yardımcı olamaz. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam içim vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin dengeli ve yeterli bir biçimde alınması gerekir. Eğer kilo fazlanız olduğunu düşünüyorsanız önce doktora giderek sağlık kontrolünden geçin. Gerekirse doktorunuz size medikal tedavi planlayabilir. Ardından da bir diyetisyene giderek beslenme eğitimi alın ve diyetisyeninizle birlikte kilo verme sürecini tamamlayın. Ömür boyu kilonuzu ideal dengede tutabilmek için yeme alışkanlıklarınızı, mutfak kültürünüzü daha sağlıklı ve hafif tutmaya çalışın. Tabiki sağlık için spor yapmayı da ihmal etmeyin.

Sağlıklı fit günler dilerim.
Diyetisyen Aysen Arıcan

www.aysenarican.com